آکواریوم ها "مزایای سلامتی قابل توجهی را ارائه می دهند"

ﺳﻪشنبه,22خرداد1397

یک مطالعه پیش بینی کرده است افرادی که در آکواریوم ها صرف زمان می کنند، می توانند سلامت جسمی و روانی خود را بهبود ببخشند.


علاوه بر بهبود خلق و خوی مردم،  میزان  ضربان قلب و فشار خون  را نیز کاهش میدهد

مطالعات قبلی ارتباطات با طبیعت و سلامتی را مرتبط کرده است، اما این مطالعه معتقد است که اولین آزمایش کنترل شده از نوع آن است.

یافته ها در مجله Environment and Behavior منتشر شده است.

"مطالعات متعددی انجام شده است که در مورد پارک ها مانند تعدادی از گونه های پرنده یا پروانه مورد بررسی قرار گرفته اند و محققان از مردم در این پارک ها در مورد اینکه چگونه احساس می کنند، از مردم خواسته اند"متئو وایت از مرکز مرکز بهداشت محیط و بهداشت انستیتو دانشگاه اکستر (ECEHH) توضیح داد.

"به طور کلی، مردم در پارک هایی که دارای پرنده ها یا پروانه های بیشتری بودند شادتر بودند، اگر چه مردم واقعا سطح تنوع زیستی را نمی دانستند."

دکتر White به BBC News گفت که دلایل متعددی وجود دارد که گروهی از محققان ECEHH،دانشگاه پلیموث و آکواریوم دریایی ملی به تاثیر بالقوه آکواریوم ها بر سلامت مردم علاقمند بودند.

او گفت: "در ابتدا، ما به ویژه در محیط های آبزی علاقه مند شدیم."

"بدیهی است که اکثر مردم ماهی های مختلفی را نمی بینند، بنابراین آکواریوم یک راه خوب برای ایجاد محیط دریایی نامرئی فقط در خارج از درهای ما قابل مشاهده و قابل دسترس است.

"اساسا، ما علاقه مند بودیم که چگونه می توان محیط طبیعی را به جمعیت شهری و افرادی که ممکن است به خوبی به طبیعت دسترسی نداشته باشند، به ارمغان آورد."

ورزشگاه آبی

جمع آوری داده ها از دارندگان آکواریوم، محققان را با یک فرصت منحصر به فرد برای بررسی ارتباط بین سلامت بشر و تماس با طبیعت فراهم کرد.

"آنچه که ما توانستیم در اینجا انجام دهیم - همانطور که ما در اولین آزمایش کنترل شده جهان می دانیم:ما دقیقا می دانستیم تعداد گونه ها و تعداد ماهی هایی که مردم به آن نگاه می کردند،و آنها به طور سیستماتیک در طول زمان تغییر یافت - نظارت بر ضربان قلب مردم،دکتر وایت توضیح داد: فشار خون و تغییرات مختلف در حالت خلقی طی یک دوره 10 دقیقه ای که در هنگام تماشای مخزن بسیار بزرگ (500000 لیتر) مشاهده می شود.

"همانطور که انتظار داشتید، مردم پس از تماشای تانک با ماهی بیشتر - به عبارت دیگر با تنوع زیستی بیشتر - احساس راحتی بیشتری کردند و به میزان قابل توجهی شادتر بودند و قطرهای قابل توجهی در میزان ضربان قلب وجود داشت و به میزان قابل توجهی فشار خون کاهش پیدا کرد.

"بسیاری از تغییرات فیزیولوژیکی در عرض پنج دقیقه اول اتفاق افتاد و پس از آن خارج شد، بنابراین به سرعت به سرعت اتفاق افتاد و سپس تثبیت شد.با این حال، اقدامات روانشناختی نشان داد که مزایا در طول تحرک کامل ادامه یافت - مردم اساسا شادتر و شادتر بودند. "

به منظور رد کردن این احتمال که شرکت کنندگان به جای تنوع محیط به تنوع زیستی در مخازن پاسخ دهند،او اولین مجموعه داده ها را جمع آوری کرد در حالی که شرکت کنندگان در یک مخزن خالی مشاهده کردند که فقط شامل سنگ ها و نورپردازی و غیره بود.

آزمایش ها در طول روز انجام شد در حالی که آکواریوم باز بود، بنابراین افرادی که در این آزمایش شرکت کردند، شرایط طبیعی آکواریوم مانند نویز و غیره را تجربه کردند.

دکتر وایت افزود: "اولین چیزی که باید توجه کرد این است که افراد آرام، حتی تماشای یک مخزن خالی، و منافع افزایش یافته است، زیرا ما طی بیش از یک دوره چهار هفته ای بیشتر ماهی ها را معرفی کردیم."

این تیم علاقه مند به بررسی اینکه آیا نتایج آزمایش را می توان در یک محیط پزشکی تکرار کرد.

"به عنوان مثال، اگر ما پیوندی زنده (ویدئویی) را به Derriford (بیمارستان محلی) به اتاق انتظار و یا حتی به برخی از بخش ها گذاشتیم و ما می توانیم کاهش بالقوه ضربان قلب و فشار خون در میان گروه های خاص را نشان دهیم، برای مثال فشار خون بالا می تواند به دلایل پزشکی بسیار مهم باشد. "

او همچنین گفت که یافته ها همچنین یکی دیگر از خدمات اکوسیستم بالقوه ای را که انسان ها از تنوع زیستی دریافت می کنند برجسته کرده است.

 

منبع : BBC NEWS

 بالای صفحه