شقايق غول پيكر هائيتى

جمعه,24فروردین1397


زیستگاه
این شقایق توسط    condylactis gigantea درسال 1861 کشف شده است. از این گونه شقایق سه گونه وجود دارد که در آب های جنوب غربی اقیانوس اطلس،از برزیل تا برمودا در دریای کارائیب زندگی می کنند. این شقایق در لیست قرمزIUCN برای گونه های در حال انقراض موجود نمی باشد. 
بعضی از نام های دیگر این شقایق: 
شقایق غول پیکر،شقایق دریای کارائیب،شقایق فلوریدا و...
این شقایق در عمق0تا90 فوت(30متر)یافت می شوند. آنها به تنهایی یا در گروه های کوچک زندگی می کنند و در داخل شکاف های سنگی در آب های کم عمق مانند صخره های درون آب و تالاب ها یافت می شوند.
این شقایق از ماهی ها، زئوپلانگتون و بی مهرگان تغذیه می کنند. همچنین از جلبک  همزیست zooxanthellae که درون بافت های شقایق رشد می کند بصورت روزانه تغذیه می کنند.
در طبیعت این شقایق رابطه ی همزیستی با میگو تمیز کننده و ماهی کاردینال و کرم های زمردی( البته بانمونه های اقیانوس اطلس)دارد.
با این حال این شقایق میزبان دلقک ماهیان نمی باشد.
زیرا نیش شاخک های این شقایق بسیار قویتر از شقایق های همزیست دلقک ماهیان می باشد،در نتیجه در صورت نزدیکی دلقک ماهی شقایق آن را شكار كرده و می خورد.
بعضی از شکارچیان این گونه ستاره های شکارچی و قارچ ها می باشد.
نام علمی: condylactis gigantea
لیست قرمز: این شقایق در لیست قرمز IUCN ارزیابی نشدهشرح:
این شقایق می تواند بزرگ شود تا قطر 20سانتى متر (50سانتى متر ) برسد.
با اين حال طول عمر آن ها مشخص نيست بعضى از شقايق ها در طبيعت تا صدها سال زندگى ميكنند. اين شقايق در آكواريوم تقسيم شده و در نتيجه تكثير ميشود.
اين شقايق به رنگ هاى صورتى ، بنفش ،  طلايى ، سفيد و هلويى مى باشد.
آن ها داراى شاخك هاى سفيد يا كرمى هستند. آن ها داراى جلبك هاى هم زيست به نام  zooxanthellae مى باشند كه براى رشد و زنده ماندن آن ها نيازمند نور خوب ميباشد. همچنین این شقايق فتوسنتز ميكند در نتيجه بازهم نياز به نور دارد.
شاخك هاى اين شقايق به طور قابل توجهى از پایین ضخيم و سپس در نزدیکی نک شاخک ها سفت می شود. پایه ی ستون پدال کوتاه و چسبناک است که از آن برای چسبیدن به سطوح و حرکت کردن استفاده می شود. پایه میتواند به رنگ های زرد ، قرمز ، خاکستری مایل به زرد باشد.
در بالای ستون دیسک خوراکی یا دهان در مرکز آن وجود دارد ، شاخک های شقایق در حاشیه بیرونی دیسک قرار دارد. این شقایق غذا را از دهان جذب كرده ومواد دفعی خود را نیز از همان دهان دفع میکند. هنگام انتخاب شقایق دقت حاصل کنید که دهان شقایق بسته باشد ، اگر دهان شقایق به شکل بیضی باز باشد به این معنی است که این شقایق گرسنه است. دهان خمیده یک سیگنال هشدار دهنده از مواد دفعی شقایق میباشد .
اگر شقایق احساس تهدید یا خطر کند به شکل یک توپ می شود.
اندازه:20اینچ (50 سانتی متر )
طول عمر :ناشناخته است - بعضی تصور می کنند طول عمر این شقایق در طبیعت صدها سال و در آکواریوم 80سال یا بیشتر می باشدتولیدمثل:
این شقایق در آکواریوم تکثیر میشود.
تکنیک های تولیدمثل این شقایق ناشناخته است هرچند معروف است که این شقایق از راه تقسیم خود را تکثیر میکنند .
در طبیعت آنها از روش تقسیم و روش تکثیر با اسپرم نر و ماده تکثیر میشوند.
بطور کلی میتوان بوسیله تولید مثل جنسی و غیر معمول تولیدمثل کنند ،همچنین به روش تقسیم نامتقارن نیز تکثیر میشوند،بطوری که مقداری از بافت شقایق جدا شده و شقایق جدیدی را تشکیل میدهد
در تکثیر جنسی، غدد جنسی نر و ماده تولید لاروهای ریز و کوچک میکنند که وارد آب میشوند و در انتها به کف آکواریوم مینشینند و بعداز آن دیسک پدال تشکیل شده سپس رشد میکنند.
سختی پرورش:متوسطبالای صفحه